Kancelari Scholz organizon takim joformal me Kryeministrin Kurti dhe Presidentin Vučić

04 Maj 2022

Me ngjarjet e luftes së Rusisë dhe Ukraines dhe tendencës për tensione mes Kosovës dhe Serbisë, pas dy muajsh jo takime, kancelari Olaf Scholz fton me datën 4 maj në Berlin, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vučić për bisedime rreth dialogut. Për të shprehur përkrahjen për dialogun Kosove – Serbi, ftohet dhe  rrjedhoj është ftuar dhe përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajcak, i cili në mbrëmjen e së njëjtës ditë  zhvillonë bisedime me presidentin serb dhe kryeministrin kosovar.

Në këtë takim sic njofton dhe z. Lajcak ishte një darkë joformale rreth dialogut:

“E mirëpritëm mundësinë për një darkë joformale diskutimi rreth Dialogut me kryeministrin Kurti dhe presidentin Vuçiq në Berlin. Mirënjohës ndaj qeverisë gjermane për pritjen. Ne do të vazhdojmë diskutimin në nivel të kryenegociatorëve më 13 maj”