Krerët e Kosovës dhe Serbisë bien dakord mbi një Agjendë për Bisedimet e Brukselit

Bruksel, 12 korrik 2020

Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord të rinisin bisedimet për normalizim, mbështetur nga BE-ja në një video-konferencë të ndërmjetësuar nga shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell. Raundi i bisedimeve erdhi si rezultat i përpjekjeve të BE-së të gjallërojë një proces normalizimi që ka ngecur për dy vitet e fundit. Konferenca, njoftuar për t’u mbajtur më 16 korrik, shënon hyrjen në “rinisjen e dialogut”.

“Ne ramë dakord për elementët kryesorë të procesit. Ne gjithashtu ramë dakord për agjendën e takimit tonë të ardhshëm që do të zhvillohet këtë të enjte që vjen, në Bruksel. Unë dua të falënderoj partnerët tanë për angazhimin e tyre konstruktiv sot,” tha i dërguari special për dialog Miroslav Lajcak.

Borrell dhe Lajcak zhvilluan takime të ndara me Hotin dhe Vucic përpara konferencës. Përpara takimit të Dielën, shefi diplomatik i BE-së Josep Borrell, i cili kryesoi bisedimet së bashku me Lajcak, u kërkoi të dy palëve të bashkëpunojnë. Ai tha se mungesa e një zgjidhje po kufizonte përparimin ekonomik dhe po rrezikonte paqëndrueshmërinë. Gjatë takimit trepalësh, Vuçiç njoftoi se temat e takimit të ardhshëm në Bruksel ishin përcaktuar.

Në bisedimet të Premten, Vuçiç dhe Hoti mbetën të vendosur në pozicionet e tyre. Duke folur pas takimit, Vuçiç tha “ne patëm negociata vërtet të vështira”, dhe se ai u tha Macron dhe Merkel se nëse pavarësia e Kosovës “është ajo për të cilën ata duan të flasin, atëherë këto bisedime janë plotësisht të pakuptimta”. Hoti tha se “njohja e ndërsjellë midis dy vendeve është mënyra e vetme për të normalizuar marrëdhëniet”.